Przedmiotem prac konserwatorskich była ikona z wizerunkiem Matki Boskiej Tychwińskiej. Jest to jeden z wariantów typu ikonograficznego – Hodegetria, gdzie Chrystus ma na przedstawieniu skrzyżowane nogi, w taki sposób, że widoczna jest podeszwa Jego prawej stopy.
Ikona wykonana w technice temperowej na desce, osłonięta metalową ryzą (okładem). Styl i technika wykonania datują obiekt na przełom XIX i XX wieku.
Po przeprowadzeniu wstępnej analizy konserwatorskiej okazało się, że ikona będąca obiektem prac konserwatorskich była w przeszłości odnawiana. Zdjęcia wykonane w UV i IR wskazują, że najbardziej zbliżona do oryginału jest partia postaci Marii i Chrystusa (karnacje, szaty), natomiast otaczające pole i bordiura zostały niemal całkowicie w przeszłości przemalowane.
Należy pamietać, aby tego rodzaju obiektów nie przechowywać w miejscach o podwyższonej wilgotności. Jak widać na zdjęciach jedną z głównych przyczyn zniszczeń była wilgoć skraplająca się pod metalowym okładem ikony. Biały nalot na licu, to zmiany mikrobiologiczne, które doprowadziły do rozkładu strukturalnego warstwy zaprawy w prawej części kompozycji.