Jachty zabytkowe - renowacja – Square Drop

Konserwacja modeli jachtów

Żeglarstwo to jedno z tych hobby, które istnieje od setek lat. W miarę jak rosła popularność tego sportu oraz częstotliwość urządzanych regat, wielu marynarzy czy rybaków strugało małe modele jachtów dla swoich dzieci czy wnuków do zabawy. Tak powstały jachty stawowe – żaglówki, potocznie nazywane łódkami lub modelami statków, jednak są to błędne określenia. Jachty to luksusowe jednostki służące do turystyki i rekreacji, mierzące od kilku do kilkudziesięciu metrów. Statek to duże, o wiele bardziej skomplikowane technicznie jednostki mierzące nawet do kilkuset metrów. Natomiast łódki to małe jednostki, często z wiosłami.

Modele jachtów, tzw. “Pond Yachts”

Jacht stawowy to zabawka lub model żaglówki wykonany z pływającego kadłuba o odpowiedniej wielkości i odpowiednio wyważonego. Posiada regulowane żagle robocze umożliwiające swobodne żeglowanie po otwartych wodach. Jacht można zwodować ręcznie. Żeglarstwo swobodne to najprostsza forma żeglarstwa modelowego. Kierunek płynięcia jachtu zależy od ułożenia kąta żagli względem wiatru. Bez urządzeń elektrycznych czy pilota do sterowania po opuszczeniu brzegu przez żaglówkę, nie ma możliwości zmiany jej kursu, dlatego wszystkie regulacje należy wykonać przed wypuszczeniem jej na wodę. 

Jachty stawowe były dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach, a wiele z nich odzwierciedlało styl pełnowymiarowej żaglówki z czasów, gdy zostały wykonane. W XX wieku rozpoczęła się masowa produkcja. Jednym z pierwszych i na pewno najdłużej działającym producentem była firma Star Yachts. Po wprowadzeniu przez nich tokarek nikt nie mógł dorównać firmie Star pod względem ceny w przypadku tańszych jachtów. Przed wojną asortyment jachtów był dość szeroki, jednak w latach wojny jego produkcja uległa zmniejszeniu i kontynuacja pełnej produkcji tego asortymentu trwała aż do lat pięćdziesiątych XX wieku. Mniej więcej w tym czasie pojawiły się inne marki.

Zawsze istniał podział na jachty. Tanie i dostępne dla większości oraz droższe, bardziej skomplikowane egzemplarze dla kolekcjonerów, z których wiele nigdy nie dotknęło nawet wody. Wielu właścicieli, którzy mieli jachty w dzieciństwie, przekazuje je teraz swoim dzieciom i wnukom, aby mogły dalej cieszyć się tą wyjątkową przyjemnością i zabawą, na świeżym powietrzu, z dala od ekranów i elektroniki. Tradycja puszczania jachtów na wodę najpopularniejsza była w Anglii, USA, Francja oraz w mniejszym stopniu w Niemczech.

Renowacja zabytkowych jachtów

Obecnie żaglówki “pond yachts” zyskały nową funkcję i cześciej niż na wodzie, można zobaczyć je jako rzeźby we wnętrzach. Gdy trafiają do nas tego typu obiekty konieczne jest staranne zaplanowanie sposobu działania. Bywa że trafiają do naszej pracowni w częściach. Prace konserwatorskie musimy konsultować ze znawcami żeglarstwa, by wszystkie elementy zostały zamontowane w odpowiednim miejscu i w prawidłowy sposób, ponieważ te małe jachty były wzorowane na ich dużych odpowiednikach.

W Square Drop naszym zadaniem jest możliwie jak najwierniej odtworzyć wygląd obiektów, jednocześnie nie pozbawiając ich naturalnie powstałej patyny.

Źródła:
https://www.grovepondyachts.com/new-page-81
https://www.homesandantiques.com/antiques/collecting-guides-antiques/collecting-pond-yachts
https://www.worldpondyachtday.com/what-is-a-pond-yacht