Stół muzyczny, Renotte, 1830 – Square Drop

Stół muzyczny, Renotte, 1830

Kiedy stół do którego mamy dorobić szybę na blat okazuje się jednym z najcenniejszych mebli na świecie…

Stół przyjechał do nas do renowacji od prywatnego właściciela z Danii. Był oznaczony jako special table, ale oprócz tego, że nieżyjący już ojciec właściciela przywiózł go z Francji i funkcjonował w opowieściach rodzinnych jako special table, nie było wiadomo o nim nic. Po przystąpieniu do prac i zdemontowaniu blatu okazało się, że noga stołu składa się z wielu, ruchomych elementów, pod którymi kryją się kolejne mechanizmy, a przyciski umieszczone pod blatem otwierają tajne schowki. Noga stołu otwierała się w kolumnę sygnowaną Invenit e Fecit Renotte 1830, co stanowiło podstawę do dalszych poszukiwań. 

Okazało się, że stół był prezentowany na wystawie przemysłu w Belgii w 1835 roku, w sekcji „ebenisterie” z podpisem „Une table á musique de M. Renotte”. Stół został zaprojektowany i wykonany przez samego Renotte’a i jest kombinacją dwóch mebli w jednym. Wolnostojącego stolika kawowego i rozkładanej kolumny z pięcioma pulpitami na nuty dla muzyków. Wszystkie elementy stołu składają się i stanowią dekoracyjną część mebla. Pulpity po złożeniu są częścią nogi, za nimi ukryty jest mechanizm, który pozwala na ustawienie kolumny na dowolnej wysokości. 

Korba uruchamiająca mechanizm była ukryta w tajnych szufladkach w podstawie nogi, otwieranych za pomocą przycisków pod blatem. Regulacja wysokości pozwalała muzykom na granie w pozycji stojącej lub siedzącej. Na gwint w zwieńczeniu kolumny nakręcany był pięcioramienny kandelabr, który oświetlał pulpity.

Po naszej konserwacji obiekt wrócił do swojego właściciela.

W 2024 został sprzedany na aukcji w domu aukcyjnym Dorotheum.